media
January 16, 2009

NYSUT cheers 93 teachers earning 'gold standard'

Source: New York Teacher

New York's list of National Board Certified teachers swelled recently with the addition of 93 teachers earning the profession's highest credential.

The certification from the National Board for Professional Teaching Standards is a highly respected symbol of teaching excellence that directly benefits children in the classroom.

Since 1994, 880 New York teachers have attained what is widely known as the "gold standard" of the teaching profession.

Following are the latest recipients and their area of certification:

Adolescence and Young Adulthood

Tracy Atkins Zoughlami, UFT, Social Studies-History; Donna Caiet, Oceanside, English Language Arts; Gisela Castillo, UFT, English Language Arts; Kyle Crandall, Rochester, TA, Mathematics; Kathleen Dodge, Massena FT, English Language Arts; Todd Feldman, Canandaigua TA, Social Studies-History; Elizabeth Foran, Rochester TA, Social Studies-History; Frances Fuchs Lohnes, Saratoga Springs TA, Science; Sean Gilroy, Putnam Valley FT, Social Studies-History; Heidi Gleason, East Greenbush TA, Science; Jason Harshman, West Irondequoit TA, Social Studies-History;

Also, Steven Hertzog, Arlington TA, Science; Douglas Hoyne, Glens Falls TA, Social Studies-History; Patricia Johnson, Schenectady FT, English Language Arts; Michael Lamb, UFT, English Language Arts; James Longwell-Stevens, UFT, English Language Arts; Valerie Mathews, Nyack TA, English Language Arts; James Mcdougal, Social Studies-History; Charlotte Naples, Saratoga Springs TA, Science; Thomas Naughton, Croton TA, Social Studies-History; Susan Olekoski, Schenectady FT, English Language Arts; Pattiann Orazio, Nyack TA, Mathematics; Marc Ouimet, Arlington TA, Science; Keith Pedzich, Canandaigua TA, English Language Arts; Yvonne Pierce, Red Hook FA, Science; James Porta, Brighton TA, Science; Jason Raymond, UFT, English Language Arts; Melissa Rossano, Putnam Valley FT, Mathematics; Gary Rothenbucher, Hunter-Tannersville TA, Science; Miriam Santana Valadez, Rochester TA, Mathematics; Edward Schmitt, Putnam Valley FT, Social Studies-History; Kristin Schoenleber-Fontan, Croton TA, English Language Arts; Thomas Siembor, Wayne TA, Social Studies-History; Laura Vosswinkel, Oceanside, Social Studies-History.

Early Adolescence

Anne Marie Comaratta, English Language Arts; Phyllis Conlin, Putnam Valley FT, Mathematics; Maura Gilsinan, Rush Henrietta EA, Social Studies-History; Joan Haefner, Canandaigua TA, English Language Arts; Theresa Hunter, E Syracuse Minoa TA, Science; Ann O'Brien, Granville TA, English Language Arts; Shawn Peisher, Phelps Clifton Springs FA, Mathematics; Elisa Pepe, Schalmont TA, English Language Arts;

Also, Keith Pollizatto, Schenectady FT, Social Studies-History; Sarah Spoto, Phelps Clifton Springs FA, Social Studies-History; Kim Sprenger, Burnt HIlls-Ballston Lake TA, Social Studies-History; Anita Stabrowski, Broadalbin-Perth TA, Science; Valerie Tundo, Kenmore TA, Science; Kristine Vanduyne, Canandaigua TA, Social Studies-History;

Early Adolescence through Young Adulthood

Lainie Christou, Niskayuna TA, World Languages Other than English; Gregory Cole, Tri-County BOCES EA, Career and Technical Education; Norman Lein, Rush Henrietta EA, Career and Technical Education; Robyn-Ellen Messare, Shenendehowa TA, Music; Jennifer Moore, Croton TA, Art;

Early Childhood/Generalist

Paula Carter, UFT; Lauren Crill, Cornwall Central TA; Elizabeth Cushing, Albany PSTA; Elizabeth De Angelis, UFT; Jodi Dooley, Rhinebeck TA; Maggie Fuller, Albany PSTA; Kimberly Moore, UFT; Jeffery Noto, Mahopac TA; Jennifer Sloma, UFT.

Early Childhood through Young Adulthood

Nancyann Militello, Kenmore TA, Exceptional Needs Specialist; Nicole Mothershed, GST BOCES EA, Exceptional Needs Specialist; Colleen Mutchler-Santoli, Cornwall Central TA, Exceptional Needs Specialist; Emilce Ortiz, UFT, Exceptional Needs Specialist; Arthur Plichta, Newburgh TA, Exceptional Needs Specialist; Sarah Pulcher, Ravena-Coeymans-Selkirk TA, Exceptional Needs Specialist; Patricia Reich, Sweet Home EA, Library Media; Rose Sicilia, Schenectady FT, Exceptional Needs Specialist; Catherine St. Croix, Lowville Schools, Exceptional Needs Specialist.

Early and Middle Childhood

Michelle Boger, UFT, English as a New Language; Deanna Cudahy, Niagara Falls Teachers, Literacy: Reading-Language Arts; Lisa Funk, Syosset TA, Literacy: Reading-Language Arts; Phoebe Hanshew, UFT, English as a New Language; Eva Kaplan, Syosset TA, Literacy: Reading-Language Arts; Heidi Kazulak, Lewiston-Porter UT, Literacy: Reading-Language Arts;

Also, Sally Kemink, Arlington TA, Literacy: Reading-Language Arts; Geralyn Marasco, Manhasset EA, Literacy: Reading-Language Arts; Stephanie Mclaughlin, Syosset, Literacy: Reading-Language Arts; Jennifer Nouri, Syosset TA, Literacy: Reading-Language Arts; Christine Palladino, Baldwin, Music; Rebecca Pisani, Holland Patent TA, Literacy: Reading-Language Arts; Elisa Rosen, Hendrick Hudson EA, Literacy: Reading-Language Arts; Marilyn Williams, UFT, Literacy: Reading-Language Arts.

Middle Childhood/Generalist

Melissa Anzalone-Haywood, Rochester TA; Meredith Bernadt, Schenectady FT; Tracy Durkee, Homer TA; Bethany Schill, Spencerport TA; Betsy Tanenhaus, Albany PSTA; Sylvia Tellaeche, Cortland UT.