December 11, 2018

NYSUT celebrates 98 teachers for attaining the 'gold standard' of the teaching profession: National Board Certification

Source: NYSUT Media Relations
nbpts

ALBANY, N.Y. Dec. 12, 2018 — New York State United Teachers today celebrated the accomplishments of 98 New York teachers who earned National Board Certification, a recognized symbol of teaching excellence that directly benefits students in the classroom.

The 98 teachers from across the state succeeded in proving to the Virginia-based National Board for Professional Teaching Standards that — through performance-based assessments, writing and videotapes demonstrating a wide range of teaching skills — they meet the very highest standards of the teaching profession.

“New York is known across the nation for its rigorous certification process and the very high quality of its teachers. Even so, these 98 have voluntarily challenged themselves and proven to an independent board that they rank among the ‘best of the best,’” said NYSUT President Andy Pallotta. “Their union is extremely proud of them and we celebrate this tremendous accomplishment with them.”

This list of newly-certified teachers was provided by the National Board for Professional Teaching Standards.

Complete list also available below.

NYSUT Executive Vice President Jolene DiBrango said that, with the addition of 98 new National Board Certified Teachers, New York now has 2,016 teachers who have reached the “gold standard” of the teaching profession. In addition, 52 New York teachers learned this week that they have successfully renewed their national certification for a 10-year period.

“As New York faces a looming teacher shortage, we — as a society — must change the way we look at the teaching profession,” DiBrango said. “Just as we celebrate athletes and artistic performances with awards, we should do the same for highly accomplished classroom teachers who do the most important job on earth — educate our state’s children.”

DiBrango added, “New York’s more than 2,000 board-certified teachers are standard-bearers for all the educators working in our public schools who inspire young minds and who are helping to mold the next generation of leaders. I congratulate them on their achievement.”

About National Board Certification

national board certification

Achieving national certification is extraordinarily difficult. Candidates typically spend 200-400 hours of their own time having their teaching assessed against rigorous standards through an extensive series of performance-based assessments, including teaching portfolios, student work samples, videotapes and thorough analyses and reflection of the candidate’s teaching and student learning. The process involves written exercises that probe the depth of the candidate’s subject area knowledge as well as their understanding of how to teach those subjects.

NYSUT assists national board candidates by offering awareness programs, support and advice through online discussion forums, conferences and professional development through its Education & Learning Trust. The union works with the Greater Capital Region Teacher Center and other teacher centers to support candidates through the challenging board-certification process. In addition, a state grant program helps pay the candidates’ application fees and other expenses.

New York State United Teachers is a statewide union with more than 600,000 members in education, human services and health care. NYSUT is affiliated with the American Federation of Teachers, the National Education Association and the AFL-CIO.


New York State's National Board Certified Teachers: Class of 2018

First Name Last Name School District School Certification: Certification Name
Robbin Dilley   STORM KING SCHOOL Science/Adolescence and Young Adulthood
Barbara Winnek     Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Justin Wiedrick ADIRONDACK CENTRAL SCH DIST ADIRONDACK MIDDLE SCHOOL Mathematics/Early Adolescence
Hayley Black ALEXANDRIA CENTRAL SCHOOL DIST ALEXANDRIA CENTRAL SCHOOL Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Cindy Binnie ARLINGTON CENTRAL SCHOOL DIST ARLINGTON HIGH SCHOOL Science/Adolescence and Young Adulthood
Sara Jernigan ARLINGTON CENTRAL SCHOOL DIST LAGRANGE MIDDLE SCHOOL Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Christopher Anderson AVERILL PARK CENTRAL SCH DIST ALGONQUIN MIDDLE SCHOOL Social Studies-History/Early Adolescence
William Morris BELLMORE-MERRICK CTL HIGH SD W C MEPHAM HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Linu Chacko BELLMORE-MERRICK CTL HIGH SD W C MEPHAM HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Jessica Metkiff BELLMORE-MERRICK CTL HIGH SD JOHN F KENNEDY HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Tamara Fisher BERNE-KNOX-WESTERLO CENTRAL SD BERNE-KNOX-WESTERLO ELEM SCH Generalist/Early Childhood
Nancy Pratley BREWSTER CENTRAL SCHOOL DIST C V STARR INTERMEDIATE SCHOOL Generalist/Middle Childhood
Kelly DiNatale BROADALBIN-PERTH CTL SCH DIST BROADALBIN-PERTH MIDDLE SCHOOL Science/Early Adolescence
Chris Yi BRONXVILLE UNION FREE SD BRONXVILLE MIDDLE SCHOOL Mathematics/Early Adolescence
Sharon Collins Charter School New Heights Academy Charter School Mathematics/Adolescence and Young Adulthood
Maya Payton CHITTENANGO CENTRAL SD CHITTENANGO HIGH SCHOOL Science/Adolescence and Young Adulthood
Mary Anne Murray CLINTON CENTRAL SCH DISTRICT CLINTON ELEMENTARY SCHOOL Generalist/Middle Childhood
Darcey Cross CLINTON CENTRAL SCH DISTRICT CLINTON SENIOR HIGH SCHOOL Physical Education/Early Adolescence through Young Adulthood
Katie Sill COBLESKILL RICHMONDVILLE SD JOSEPH B RADEZ ELEMENTARY SCH Generalist/Middle Childhood
Kathryn Elder COBLESKILL RICHMONDVILLE SD JOSEPH B RADEZ ELEMENTARY SCH Generalist/Middle Childhood
Erica Camilo CROTON-HARMON UNION FREE SD PIERRE VAN CORTLANDT MID SCH Generalist/Middle Childhood
Lisa Dwyer CROTON-HARMON UNION FREE SD PIERRE VAN CORTLANDT MID SCH Music/Early Adolescence through Young Adulthood
Gregory Bradley CROTON-HARMON UNION FREE SD CROTON-HARMON HIGH SCHOOL Mathematics/Adolescence and Young Adulthood
Stephen Palencsar CROTON-HARMON UNION FREE SD PIERRE VAN CORTLANDT MID SCH Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Kerri Tracy CROTON-HARMON UNION FREE SD CROTON-HARMON HIGH SCHOOL Health Education/Early Adolescence through Young Adulthood
Stephanie Cimino FAYETTEVILLE-MANLIUS CTL SD FAYETTEVILLE-MANLIUS HIGH SCH World Languages/Early Adolescence through Young Adulthood
Tanya Chmura FONDA FULTONVILLE CENTRAL SD FONDA FULTONVILLE CENTRAL SCH Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Shelly Shaffer FONDA FULTONVILLE CENTRAL SD FONDA FULTONVILLE CENTRAL SCH Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Rosemary Sloggatt GREAT NECK PUBLIC SCHOOLS SADDLE ROCK SCHOOL Art/Early and Middle Childhood
Savannah Puca GREAT NECK PUBLIC SCHOOLS GREAT NECK NORTH MIDDLE SCHOOL Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Nicole Dixson GREENWICH CENTRAL SCH DISTRICT GREENWICH JR SR HIGH SCHOOL Science/Adolescence and Young Adulthood
Thomas Manera GREENWICH CENTRAL SCH DISTRICT GREENWICH JR SR HIGH SCHOOL Science/Adolescence and Young Adulthood
Jocelyn Perez HASTINGS ON HUDSON UNION FR SD FARRAGUT MIDDLE SCHOOL School Counseling/Early Childhood through Young Adulthood
Jillian Folino INDIAN RIVER CTL SCHOOL DIST INDIAN RIVER HIGH SCHOOL Mathematics/Adolescence and Young Adulthood
Larissa Gramza KENMORE-TONAWANDA UF SCH DIST BENJAMIN FRANKLIN ELEM SCHOOL Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Robyn Brydalski KENMORE-TONAWANDA UNION SD BENJAMIN FRANKLIN ELEM SCHOOL Generalist/Middle Childhood
Michael Ihde KENMORE-TONAWANDA UNION SD KENMORE EAST SR HIGH SCHOOL Music/Early Adolescence through Young Adulthood
Rita Putnam LIVERPOOL CTL SCHOOL DISTRICT LIVERPOOL HIGH SCHOOL Science/Adolescence and Young Adulthood
Erika Rellstab LIVONIA CTL SCHOOL DISTRICT R J DAVIS HIGH SCHOOL World Languages/Early Adolescence through Young Adulthood
Candyce Kannengieser MANHASSET UNION FREE SCH DIST MANHASSET SENIOR HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Eric Shapiro MANHASSET UNION FREE SCH DIST MANHASSET MIDDLE SCHOOL English Language Arts/Early Adolescence
Katrina Smith MARCUS WHITMAN CENTRAL SD MARCUS WHITMAN MIDDLE HIGH SCH Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood
Rebecca Carfora NEW YORK CITY DEPT OF ED JHS 8 RICHARD S GROSSLEY English Language Arts/Early Adolescence
Dawn Power NEW YORK CITY DEPT OF ED JHS 8 RICHARD S GROSSLEY Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Vincent Joralemon NEW YORK CITY DEPT OF ED FRANK MCCOURT HIGH SCHOOL Science/Adolescence and Young Adulthood
Joseph Costello NEW YORK CITY DEPT OF ED EXIMIUS CLG PREP ACADEMY Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood
Joseph Papa NEW YORK CITY DEPT OF ED KAPPA INT'L HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Rachel Renick NEW YORK CITY DEPT OF ED EXIMIUS CLG PREP ACADEMY English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Andrew del Calvo NEW YORK CITY DEPT OF ED HARVEST COLLEGIATE HS Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood
John Hansan NEW YORK CITY DEPT OF ED KIPP NYC COLLEGE PREP HS Mathematics/Adolescence and Young Adulthood
Devon Shaw NEW YORK CITY DEPT OF ED DOS PUENTES ELEMENTARY SCHOOL English as a New Language/Early and Middle Childhood
Christopher Rhodenbaugh NEW YORK CITY DEPT OF ED Democracy Prep Endurance High School Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood
Nathaniel Shelness NEW YORK CITY DEPT OF ED MATH & SCI EXPLORATORY SCHOOL Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Dominique Godat NEW YORK CITY DEPT OF ED Harlem Children's Zone: Harlem Gems Generalist/Early Childhood
Dorca Casseus NEW YORK CITY DEPT OF ED BUSHWICK ASCEND CHARTER SCHOOL Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Grace Landaw NEW YORK CITY DEPT OF ED PS 94M THE SPECTRUM SCHOOL Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Felicia Homan NEW YORK CITY DEPT OF ED BANANA KELLY HIGH SCHOOL Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Laurie Koncan NEW YORK CITY DEPT OF ED IS 93 RIDGEWOOD Social Studies-History/Early Adolescence
Jacqueline Ingram NEW YORK CITY DEPT OF ED HYDE LEADERSHIP CHARTER SCHOOL English Language Arts/Early Adolescence
John Oakey NEW YORK CITY DEPT OF ED MS 128 MOTT HALL III English Language Arts/Early Adolescence
Karen Evans NEW YORK CITY DEPT OF ED BROOKLYN ACAD FOR SCI & ENVIRO English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Brian Palacios NEW YORK CITY DEPT OF ED BRONX CENTER SCI & MATH Mathematics/Adolescence and Young Adulthood
Christina O'Sullivan NEW YORK CITY DEPT OF ED ARTURO SCHOMBURG SATEL ACAD English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Jessica Brickey NEW YORK CITY DEPT OF ED MS FOR ART & PHILOSOPHY English Language Arts/Early Adolescence
Malisa Gomez NEW YORK CITY DEPT OF ED RED HOOK NEIGHBORHOOD SCHOOL Generalist/Early Childhood
Alexandre Cho NEW YORK CITY DEPT OF ED JHS 194 WILLIAM H CARR Mathematics/Early Adolescence
Tina Artesona NEW YORK CITY DEPT OF ED PS 114 LUIS LLORENS TORRES Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Sun Hee Kim NEW YORK CITY DEPT OF ED JHS 194 WILLIAM H CARR Mathematics/Early Adolescence
Julie Santaniello NEW YORK CITY DEPT OF ED JHS 194 WILLIAM H CARR Mathematics/Early Adolescence
Katelyn McGinn NEW YORK CITY DEPT OF ED BATTERY PARK CITY SCHOOL English Language Arts/Early Adolescence
Sharon Kennedy NEWBURGH ENLARGED CITY SD NEW WINDSOR SCHOOL Generalist/Middle Childhood
Leah Baldassarre NIAGARA FALLS CITY SCH DIST NIAGARA FALLS HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Kelly Mattice NORTH COLONIE CENTRAL SD SHAKER HIGH SCHOOL World Languages/Early Adolescence through Young Adulthood
Nicole French NORTH COLONIE CENTRAL SD LATHAM RIDGE ELEMENTARY SCHOOL English Language Arts/Early Adolescence
Amory Lawler NORTH COLONIE CENTRAL SD LATHAM RIDGE ELEMENTARY SCHOOL Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Kerry Knox OCEANSIDE UNION FREE SCH DIST SCHOOL 6 KINDERGARTEN CENTER Generalist/Early Childhood
Laura Reff ONEIDA CITY SCHOOL DISTRICT ONEIDA HIGH SCHOOL Career and Technical Education/Early Adolescence through Young Adulthood
Heather Tuttle ORISKANY CTL SCHOOL DISTRICT N A WALBRAN ELEMENTARY SCHOOL Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Constance DeLong ORISKANY CTL SCHOOL DISTRICT N A WALBRAN ELEMENTARY SCHOOL Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Teresa Mann ORISKANY CTL SCHOOL DISTRICT ORISKANY JR SR HIGH SCHOOL Science/Adolescence and Young Adulthood
Sawraj Lali Q24 PIONEER ACADEMY P.S.307 English as a New Language/Early and Middle Childhood
Elizabeth Daley QUEENSBURY UNION FREE SCH DIST QUEENSBURY HIGH SCHOOL Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Maura McNamara SARATOGA SPRINGS CITY SCH DIST Lake Ave, Caroline St., Dorothy Nolan  Geyser Rd, Maple Ave Music/Early and Middle Childhood
Robert Shaw SAYVILLE UNION FREE SCH DIST SAYVILLE HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Christopher Ognibene SCHENECTADY CITY SCHOOL DIST SCHENECTADY HIGH SCHOOL Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood
Angela Gozalkowski SCHENECTADY CITY SCHOOL DIST WOODLAWN SCHOOL Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Ellen Fraser SHOREHAM-WADING RIVER CTL SD SHOREHAM WADING RIVER HIGH SCH Mathematics/Adolescence and Young Adulthood
Melissa Berry SILVER CREEK CENTRAL SCH DIST SILVER CREEK ELEMENTARY SCHOOL Generalist/Early Childhood
Marianne Schoepflin SMITHTOWN CENTRAL SCH DIST SMITHTOWN HIGH SCHOOL-EAST Mathematics/Adolescence and Young Adulthood
Lee Birkemeier VICTOR CENTRAL SCHOOL DISTRICT VICTOR HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Mary Calianese VICTOR CENTRAL SCHOOL DISTRICT EARLY CHILDHOOD SCHOOL Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood
Elizabeth Hoffman-Lohmeyer WAPPINGERS CENTRAL SCH DIST VAN WYCK JUNIOR HIGH SCHOOL Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Catherine Perri WAPPINGERS CENTRAL SCH DIST WAPPINGERS JUNIOR HIGH SCHOOL World Languages/Early Adolescence through Young Adulthood
Jo James Warren Saratoga Washington Hamilton Essex BOCES Southern Adirondack Education Center Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
Kimberly Jaloszynski WEST IRONDEQUOIT CTL SD IRONDEQUOIT HIGH SCHOOL English as a New Language/Early Adolescence through Young Adulthood
Kim Zybczynski WEST SENECA CENTRAL SCH DIST EAST MIDDLE SCHOOL Science/Early Adolescence
Kelly McAvoy-Giarrusso WHITE PLAINS CITY SCHOOL DIST WHITE PLAINS HIGH SCHOOL English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood
Julie Cupertino YONKERS PUBLIC SCHOOL DISTRICT SCHOOL 5 Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood
NYSUT Footer
Our Voice, Our Values, Our Union