media
National Board Certification
January 06, 2020

NYSUT salutes 97 teachers who achieved ‘gold standard’ national certification

Source: NYSUT Media Relations
national board certification

ALBANY, N.Y. Jan. 6, 2020 — New York State United Teachers today congratulated 97 teachers from across the state who have earned national certification from the National Board of Professional Teaching Standards, the “gold standard” in the education profession.

In total, New York is home to 2,115 National Board Certified Teachers, who have completed a rigorous performance-based peer-reviewed assessment process that includes a review of teaching portfolios, student work samples, videos and analysis of a candidate’s teaching and student learning. Sixty New York educators had their certifications renewed in 2019.

“New York’s National Board Certified Teachers are shining examples of the outstanding educators across the state who work so hard to help their students achieve their full potential,” NYSUT President Andy Pallotta said. “With inequality in education among the most pressing issues of our time, this diverse group is proof that every corner of the state has dedicated teachers who believe in education and, most importantly, in their students.”

The list of 2019 awardees is available below. This year’s class of National Board Certified teachers touches every region of New York, with the Capital Region (20 teachers) and Long Island (19) leading the way.

“National Board Certified Teachers show every day how transformative a high-quality education can be for our students,” NYSUT Executive Vice President Jolene T. DiBrango. “To become certified, these teachers have demonstrated not just that they know their subject areas, but that they know their students, the challenges they face and how to help them grow. These educators are proof that teaching makes a difference.”

About National Board Certification

Achieving national certification is extraordinarily challenging. Candidates typically spend 200-400 hours of their own time having their teaching assessed against rigorous standards through an extensive series of performance-based assessments, including teaching portfolios, student work samples, videos of their lessons, and thorough analyses and reflection of the candidate’s teaching and student learning. The process involves written exercises that probe the depth of the candidate’s subject area knowledge, as well as their understanding of how to teach those subjects.

NYSUT assists national board candidates by offering awareness programs and support through online discussion forums, and conferences and professional development through its Education & Learning Trust. The union also aids state teacher centers in supporting candidates through the challenging board certification process. In addition, a state grant program helps pay the candidates’ application fees and other expenses.


National Board Certified Teachers: New York State's Class of 2019


WESTERN NEW YORK

Brenda Christopher
Cheektowaga Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Shannon Ciciotti
Fredonia Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Ashli Dreher
Lewiston Porter Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Sarah Graham
Fredonia Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Susan Hirsch
Kenmore-Tonawanda Union Free School District
Generalist/Early Childhood

Lan Zhang
Buffalo City School District
English as a New Language/Early and Middle Childhood

FINGER LAKES

Catherine Becker
Fairport Central School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Ryan DeWolfe
Geneva City School District
English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Jayme Futter
Fairport Central School District
Generalist/Early Childhood

Kathleen Goodberlet
Victor Central School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Christina Grieco
West Irondequoit Central School District
English as a New Language/Early and Middle Childhood

Jaime Hochheimer
Livonia Central School District
Generalist/Middle Childhood

Rebecca Horowitz
Brighton Central School District
English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Wendy Kierst
Marcus Whitman Central School Distrct
English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Denise Paley
Marion Central School District
Career and Technical Education/Early Adolescence through Young Adulthood

Julia Robinson
Lyndonville Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Dustin Smith
Fairport Central School District
Mathematics/Early Adolescence

CENTRAL NEW YORK

Christina Castaldo
West Genesee Central School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Misty Coller
Chittenango Central School District
English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Catherine Cornell
Syracuse City School District
Generalist/Middle Childhood

Shauna Douglass
Utica City School District
Science/Adolescence and Young Adulthood

Machell Jones
Pulaski Central School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Denise Kaley
West Genesee Central School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Elba Nash
Dolgeville Central School District
World Languages/Early Adolescence through Young Adulthood

Danielle Ruggiero
Liverpool Central School District
Art/Early and Middle Childhood

Claire Schulz
West Genesee Central School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Lindsay Spinks
West Genesee Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

SOUTHERN TIER

Belinda Adams
Tompkins Seneca Tioga BOCES
Music/Early and Middle Childhood

Patricia Buhr
Ithaca City School District
Generalist/Early Childhood

Renee Christopher
Newfield Central School District
Science/Early Adolescence

Jennifer Lory-Moran
Ithaca City School District
Mathematics/Early Adolescence

Ann-Marie Thayer
Tompkins Seneca Tioga BOCES
Music/Early and Middle Childhood

NORTH COUNTRY

Melissa LaVallee
Keene Central School District
Generalist/Early Childhood

CAPITAL REGION

Carrie Britt
Schenectady City School District
Social Studies-History/Early Adolescence

Shauna Brown
Fort Edward Union Free School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Karin Canjura
Saratoga City School District
English as a New Language/Early and Middle Childhood

Natalia Carusone
Saratoga City School District
English as a New Language/Early Adolescence through Young Adulthood

Meghan Chance
Queensbury Union Free School District
World Languages/Early Adolescence through Young Adulthood

Joshua Conway
Schenectady City School District
Science/Adolescence and Young Adulthood

Kelly Egan
Schenectady City School District
Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood

Kathleen Ferguson
Schenectady City School District
Generalist/Early Childhood

Rachel Fridholm
Stillwater Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Heather Gwin
Cambridge Central School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Nicole Hannon
Schenectady City School District
English Language Arts/Early Adolescence

Kurt Hassenpflug
North Colonie Central School District
English as a New Language/Early Adolescence through Young Adulthood

Stephanie MacArthur
Stillwater Central School District
Health Education/Early Adolescence through Young Adulthood

Christine Neumann
Schenectady City School District
Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Rebecca Oaks
Broadalbin-Perth Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Wan Wan Oliviere
Albany City School District
English as a New Language/Early Adolescence through Young Adulthood

Kathleen Palmieri
Shenendehowa Central School District
Generalist/Middle Childhood

Elizabeth Retell
Stillwater Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Bryan Rice
Cobleskill-Richmondville Central School District
Generalist/Early Childhood

Amy Tyler
Schenectady City School District
Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood

HUDSON VALLEY

Elizabeth Agarabi
Bronxville Union Free School District
English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Zoe Charitos
Yonkers Public Schools
School Counseling/Early Childhood through Young Adulthood

Michelle Cordaro
Haldane Central School District
Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood

Tracey Finan
Croton-Harmon Union Free School Distrct
Mathematics/Early Adolescence

Reba Hekker
Nyack Union Free School District
Mathematics/Early Adolescence

Danqing Li
Windham-Ashland-Jewett Central School District
Science/Early Adolescence

Suzanna Santos
Wappingers Central School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Jacqueline Smith
Yonkers Public Schools
Generalist/Early Childhood

Theresa Smith
Yonkers Public Schools
Science/Adolescence and Young Adulthood

Joseph Streany
Croton-Harmon Union Free School District
Social Studies-History/Early Adolescence

Linda Vinti
Newburgh Enlarged City School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Lisa Ward
Newburgh Enlarged School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

NEW YORK CITY

Rachel Blake
NYC DOE
Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood

Krystal Brown
NYC DOE
Generalist/Early Childhood

Paul Choe
District 28/Central Queens
Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Danielle Courtney
NYC DOE
Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood

Geoffrey Enriquez
NYC DOE
Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Danielle Fulton
NYC DOE
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Sarah Kappler
NYC DOE
Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood

Christopher Keriazis
NYC DOE
English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Sadie Mcleary
Uncommon Schools
Science/Adolescence and Young Adulthood

Teresa Mcnulty
NYC DOE
Generalist/Early Childhood

Teresa Moriarty
NYC DOE
English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Denise Ranelli
NYC DOE
English as a New Language/Early and Middle Childhood

Sonia Rivera-Gomez
NYC DOE
Social Studies-History/Early Adolescence

LONG ISLAND

Christina Arata
Manhasset Union Free School District
English as a New Language/Early and Middle Childhood

Kathleen Auer
Levittown Union Free School district
English Language Arts/Early Adolescence

Eugenia Avgeris
Plainedge Union Free School District
Generalist/Middle Childhood

Carly Bank
Great Neck Public Schools
School Counseling/Early Childhood through Young Adulthood

Gail Beyrer
East Rockaway Union Free School District
Generalist/Middle Childhood

Andrea Breun
Oyster Bay-East Norwich Central School District
Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Melissa DiDonato
William Floyd School District
Mathematics/Early Adolescence

Meagan Dissinger
Oyster Bay-East Norwich Central School District
Music/Early Adolescence through Young Adulthood

Debra Duckworth
Syosset Central School District
English as a New Language/Early and Middle Childhood

Carole Going
Levittown Union Free School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Carleen Hoahing-Pressley
Sewanhaka Central High School District
Mathematics/Early Adolescence

Elizabeth Kamerer
Port Washington Union Free School District
Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Desiree Karroll
West Hempstead Union Free School District
Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Caryl Lorandini
Carle Place Union Free School District
Mathematics/Early Adolescence

Erin McCormack
Manhasset Union Free School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Todd Nussen
Oceanside Union Free School District
Social Studies-History/Adolescence and Young Adulthood

Ann Posiak
William Floyd School District
Mathematics/Early Adolescence

Susan Shea
Manhasset Union Free School District
Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Mable Ting
Plainedge Union Free School District
Art/Early and Middle Childhood

NYSUT Footer
Our Voice, Our Values, Our Union